Hoppa till sidans innehåll

Resultat Hallandsloppet 2014


Resultat Hallandsloppet 2014

Hör gärna av er till This is a mailto link om ni har frågor eller kommentarer kring resultaten. Ett räknefel hade smugit sig in i ett antal klasser men det ska vara justerat nu. Med anledning av den teknik som används kan det förekomma mindre diskrepanser i jämförelse med om man mätt tiden med egen klocka, men detta är inget som påverkar ordningsföljden. Tack för all feedback vi fått!

 


Lilla Hallandsloppet 270 2014-06-28

Startnr Namn Klubbnamn
1 450 Axel Johansson Vessigebro
1 451 Maja Grangeus Falkenberg
1 452 Linnea Ivarsson Vessige Gymnastikförening
1 453 Nova Andersson Vessige Gymnastikförening
1 454 Emil Andersson Vessige Gymnastikförening
1 455 Märta Böregård OK Gläntan
1 456 Sixten Böregård OK Gläntan
1 457 Agnes Böregård OK Gläntan
1 458 Elin Böregård OK Gläntan
1 459 Kasper Rylin OK Gläntan
1 460 Charlie Rylin OK Gläntan
1 461 Loke Karlsson GoIF Ginsten
1 465 Saga Nilsson Falkenberg
1 466 Saga Persson Lund
1 467 Selma Svensson <Ingen Klubb>
1 468 Linus Aftevik OK Gläntan
1 469 Loka Tornberg Tornberg och Co
1 470 Iggy Redkvist <Ingen Klubb>
1 471 Alexander Tychko <Ingen Klubb>
1 472 Ebba Larsson Snickeboa
1 473 Amy Mullen OK Gläntan
1 474 Meja Arnesson OK Gläntan
1 475 Ebba Lindbäck <Ingen Klubb>
1 476 Alice Lindbäck <Ingen Klubb>
1 477 Calle Boman Hamberg Vessige Kettlebell
1 478 Sonja Rylander OK Gläntan
1 479 Lucas Siedberg Sparsör AIK
1 480 Alicia Lindgren Skararp
1 482 Sven Lundgren <Ingen Klubb>
1 483 Inez Ling OK Gläntan
1 484 Tora Unosson <Ingen Klubb>

 

 


P_8

850
2014-06-28











Namn
Klubbnamn
1 388
Anton Siedberg Borås
00:03:43
2 386
Joel Ivarsson Vessige Gymnastikförening 00:03:49
3 389
Alex Svensson Linghem
00:04:05
4 390
Filip Bengtsson

00:04:23

 

 


F_8

850
2014-06-28











Namn
Klubbnamn
1 373
Lea Thornberg Thornberg och Co 00:03:42
2 366
Vilma Johansson Vessigebro 00:03:43
3 375
Alma Larsson IK Trasten 00:03:44
4 370
Thea Grangeus Falkenberg 00:03:45
5 372
Hilma Svensson

00:04:02
3 371
Elsa Karlsson Tranemo IF Skidklubb 00:04:10
4 367
Olivia Lindgren Skararp
00:04:15
5 376
Elvira Andersson

00:04:28

 


P_10 1400 2014-06-28






Startnr Namn Klubbnamn





1 351 Hugo Rylin Sjönevads IS 00:05:47
2 349 Malve Lagerblad FIK 00:05:54
3 346 Julius Nilsson Vinbergs IF 00:05:59
4 352 Adam Sjööarv OK Nackhe 00:06:07
5 348 Linus Leander Ätrans IF 00:06:26
6 350 Viktor Persson Lund 00:06:38

347 Tomas Hakeskog Lötmarker Karlstad

 

 


F_10 1400 2014-06-28


Namn Klubbnamn  
1 326 Emma Svensson Ätrans IF 00:05:47
2 327 Liv Thornberg IFK Halmstad 00:05:57
3 328 Amanda Pälsäter OK Gläntan 00:07:52  

 


P_12 2000 2014-06-28







Namn Klubbnamn
1 308 William Emanuelson Ullareds IK 00:07:44
2 307 Isac Karlsson Tranemo IF Skidklubb 00:07:45
3 306 Anton Svensson Ätrans IF 00:09:20
4 309 Jake Mullen OK Gläntan 00:12:50
5 310 Jacob Holmberg OK Gläntan 00:13:56

 


F_12 2000 2014-06-28







Namn Klubbnamn
1 293 Norna Lagerblad FIK 00:08:27
2 294 Thova Thornberg Thornberg och Co 00:08:56
3 292 Lowa Leander Ätrans IF 00:09:18
4 296 Ellen Lundgren <Ingen Klubb> 00:09:22
5 291 Linnea Karlsson GoIF Ginsten 00:09:30
6 297 Anna Johansson <Ingen Klubb> 00:10:05
7 295 Aurora Willbrink Falkenberg Trailgrupp Run 00:13:17

 

 


P_14 2000 2014-06-28






Startnr Namn Klubbnamn
1 267 Simon Tychko <Ingen Klubb> 00:07:38
2 266 Joel Schenström OK Gläntan 00:07:45

 

 


F_14 2000 2014-06-28






Startnr Namn Klubbnamn
1 281 Eja Thornberg Thornberg och Co 00:08:54

 

 


P_16 5700 2014-06-28







Namn Klubbnamn
1 246 Ludwig Larsson IK Trasten 0:24:13





 










HM5_7

5700
2014-06-28    











Namn
Klubbnamn

1 193
Marcus Henriksson Falkenberg Outdoor Training 00:24:10
2 188
Henric Karlsson Tranemo IF Skidklubb 00:24:26
3 199
Kristoffer Persson Rydö ASK
00:24:50
4 201
Filip Bengtsson <Ingen Klubb> 00:28:09
5 198
Kjell Möller
Ängelholm
00:29:24
6 200
Jörgen Persson Rydö ASK
00:30:44
7 186
Lennart Nylander OK Lindéna 00:34:23
8 194
Lars Edberg OK Nackhe
00:34:45
9 195
Carl-Gustav Ivarsson FK Snapphanarna 00:35:51
10 203
Peter Sörensen <Ingen Klubb> 00:36:58
11 197
Stellan Svensson Falkenbergs RR 00:37:03
12 202
Lennart Werdelin <Ingen Klubb> 00:37:50
13 187
Håkan Andersson Skillingaryds FK 00:37:56
14 189
Ingemar Gustafsson SISU Lidköping 00:39:50
15 192
Daniel Bernhardt Falkenberg Trailgrupp Run 00:41:33  
16 196
Göte Johansson Falkenberg RR 00:44:50








 


DM5_7


5700
2014-06-28










Startnr

Namn
Klubbnamn

1 220

Nicole Pelin Varbergs GIF 0:23:27
2 233

Mimoza Rubouci Crossfit Varberg 0:28:34
3 228

Karin Torstensson Krogsereds IK 0:30:44
4 217

Carina Olsson Högsbo AIK 0:30:47
5 223

Ann Willbrink Bernhard Falkenbergs Kommun 0:31:11
6 225

Christina Johansson Falkenbergs Kommun 0:31:31
7 218

Ann Hellberg Vessigebro
0:31:33
8 219

Åsa Johansson Göteborg
0:31:34
9 231

Anna-Lena Larsson IK Trasten
0:31:42
10 221

Aleksandra Gustafsson Lidköpings idrottssällskap 0:31:56
11 222

Jenny Grangeus Team Tullbro 0:34:27
12 229

Jennie Lagesson Krogsereds IK 0:34:47
13 230

Ingergerd Ivarsson Krogsereds IK 0:36:50
14 227

Rosita Bengtsson Falkenbergs Kommun 0:37:02
15 226

Christina Malmqvist Falkenbergs Kommun 0:38:29
16 234

Lucy Palsäter OK Gläntan 0:38:30
17 224

Bodil Samuelsson Falkenbergs Kommun 0:39:31
18 216

Sofie Lindmark Uppsala
0:40:25

 

 


HM10_5

10500

2014-06-28












Namn

Klubbnamn

1 91
Claes Widarsson
LK Tuppgök 00:38:09
2 125
Tobias Johansson
Falkenberg Allstars 00:39:07
3 104
Bo Torstensson
Falkenberg
00:40:27
4 102
Pål Thorberg
HFG/ LEG
00:42:35
5 111
Senad Bahonjic
Falkenberg RR 00:42:44
6 114
Henrik Landh
Burseryds IF 00:43:04
7 97
Johan Andersson
Falkenberg Simklubb 00:44:25
8 95
Morgan Persson
Falkenbergs RR 00:44:36
9 84
Joakim Nilsson
Falkenbergs RR 00:44:49
10 96
Peter Carrefors
Blomsterbörsen 00:45:01
11 122
Magnus Larsson
Fastarpz Runners 00:45:08
12 94
Daniel Ivarsson
Krogsereds IK 00:45:17
13 112
Mats Thelin
Burseryds IF 00:45:22
14 126
Jonny Josefsson
<Ingen Klubb> 00:45:27
15 118
Anders Lundgren
<Ingen Klubb> 00:45:29
16 129
Magnus Bengtsson
Falkenberg RR 00:45:36
17 128
Thomas Gustafsson
Falkenberg RR 00:45:44
18 130
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared 00:46:18
19 123
Enar Larsson
Fastarpz Runners 00:46:19
20 107
Pär Källen
<Ingen Klubb> 00:46:32
21 93
Per-Olof Ivarsson
Krogsereds IK 00:46:52
22 127
Bernt Karlsson
Fastarpz Runners 00:47:15
23 82
Mats Nilsson
Falkenbergs RR 00:47:32
24 110
Anders Sjööarv
OK Nackhe 00:47:38
25 108
Johan Bäck
Tuppgök
00:47:46
26 121
Christian Petersson
EL-Andersson 00:48:00
27 73
Lars-Ivar Petersson
Falkenbergspolisens sportklubb 00:48:01
28 81
Håkan Franzén
OK Nackhe
00:48:07
29 88
Patrik Bergman
Falkenbergs Kommun 00:48:19
30 105
Fredrik Johansson
Tröingebergs Tennisklubb 00:48:28
31 132
Janne Jacobsson
<Ingen Klubb> 00:48:56
32 119
Mats Karsson
BK Viljan
00:49:05
33 124
Bengt-Olof Bertilsson
Falkenberg RR 00:49:32
34 131
Roger Pettersson
<Ingen Klubb> 00:49:36
35 78
Magnus Karlsson
Falkenbergspolisens sportklubb 00:49:46
36 86
Anders Skärström
Tomal
00:50:08
37 92
Dany Awad
Falkenbergs Kommun 00:50:29
38 116
Håkan Johansson
Krogsereds IK 00:50:30
39 85
Johan Ursberg
Ursberg
00:51:04
40 101
Kristian Karlsson
Singelklubben 00:51:06
41 100
Magnus Svensson
Stålboms Konditori 00:51:07
42 72
Viktor Awad
Falkenberg
00:51:46
43 109
Mikael Toldbod
<Ingen Klubb> 00:53:07
44 133
Claes Åkerberg
<Ingen Klubb> 00:53:16
45 76
Jesper Persson
Strandhälsan 00:53:22
46 83
Patrik Åsälv
Vinberg
00:53:41
47 117
Stefan Johansson
<Ingen Klubb> 00:54:24
48 103
Johan Arnesson
OK Gläntan 00:55:06
49 120
Frank Guldfeldt
Ullared
00:55:27
50 80
Arne Mårtensson
Hässlås
00:56:53
51 106
Björn Johnson
<Ingen Klubb> 00:59:04
52 74
Daniel Lindmark
Uppsala
00:59:52
53 99
Magnus Persson
Lund
01:05:57
54 98
Johan Berkö
<Ingen Klubb> 01:12:54

 


DM10_5

10500 2014-06-28








Startnr
Namn
Klubbnamn







1 164
Elisabet Sundin Falkenberg 00:48:08
2 148
Kristina Franzén OK Nackhe 00:48:34
3 144
Malin Karlsson Falkenberg 00:48:53
4 147
Maibrith Nilsson Falkenbergs RR 00:49:17
5 162
Ottilie Kaufeldt Göteborg 00:50:24
6 163
Alexandra Hoff Falkenbergs RR 00:50:37
7 149
Anna Johansson Rävlanda 00:51:39
8 160
Carina Svensson Linghem 00:52:32
9 155
Helen Lindén Team Tullbro 00:52:37
10 167
Linda Gustavsson <Ingen Klubb> 00:53:12
11 143
Terese Wahrenberg Långås 00:53:53
12 161
Karin Lagerblad Falkenbergs RR 00:53:53
13 142
Ann Svensson Falkenberg 00:54:51
14 150
Catrine Gunnarsson Töllstorp 00:54:58
15 169
Hanna Unosson Falkenberg Outdoor Training 00:55:06
16 166
Anne Johansson <Ingen Klubb> 00:57:52
17 151
Amanda Hasselgren Glommen Bitchrunners 00:58:11
18 165
Agneta Bengtsson Vessige Kettlebell 00:58:46
19 146
Ida Johansson Holm 00:59:28
20 170
Kristina Lundsgård <Ingen Klubb> 01:01:35
21 158
Elisabet Jensnäs Falkenbergs Kommun 01:01:36
22 154
Malin Andersson Team Tullbro 01:01:49
23 153
Christina Nilsson Team Tullbro 01:02:35
24 157
Annica Ejdestig Falkenbergs Kommun 01:04:23
25 145
Terece Siedberg Borås 01:08:20
26 171
Kristina Nordström <Ingen Klubb> 01:09:37
27 168
Sinikka Kukkohori Anderstorp OK 01:10:11

152
Angela Gardelin Glommen Bitchrunners

141
Camilla Persson Falkenberg

156
Anette Brinde Ljungqvist Falkenbergs Kommun

159
Lena Kristensson Falkenbergs Kommun

 


H_ELIT

10500
2014-06-28











Namn
Klubbnamn

1 2
Markus Gustafsson SOK Knallen 00:37:35
2 5
Andreas Lundblad OK Nackhe
00:39:55
3 3
Mattias Ekman Värnamo
00:43:54
4 4
Emil Lundgren FK Studenterna 00:44:16

1
Sebastian Stenman Örgryte IS

 


D_ELIT

10500
2014-06-28









Startnr
Namn
Klubbnamn

1 63
Marie Nilsson Skillingaryds FK 00:46:11
2 64
Anna Thornberg Simlångsdalens IF 00:48:29
3 61
Katja Leibe Bergstedt Solvikingarna 00:49:43

62
Therese Nordström Ullevi FK

 

 


H_40

10500
2014-06-28









Startnr
Namn
Klubbnamn

1 17
Mikael Honauer IFK Halmstad 00:38:28
2 21
Göran Bengtsson IK Trasten
00:38:50
3 20
Kristoffer Sideby Illevi FK
00:39:15
4 18
Lennart Bengtsson Falkenbergs OK 00:40:35
5 19
Niclas Hansson Burseryds IF 00:41:00
6 16
Mikael Bergstedt Solvikingarna 00:44:29
7 22
Mattias Gustafsson Friskis & Svettis 00:50:57

 


H_50

10500

2014-06-28












Namn

Klubbnamn

1 33
Björn hallberg
Burseryd IF
00:43:49
2 35
Stefan Pettersson
Falkenberg RR 00:43:50
3 31
Lennart Zakrisson
Sävedalen AIK 00:46:17
4 32
Stefan Lagerblad
LK Tuppgök 00:47:56
5 34
Björn Tidland
Solvikingarna 00:50:52

 


H_60

10500
2014-06-28











Namn
Klubbnamn

1 53
Håkan Nilsson Falkenberg RR 00:43:56
2 52
Kjell Persson Kayåsens FK 00:51:07
3 51
Ingmar Henriksson Solvikingarna 00:59:08
Uppdaterad: 04 JUL 2014 20:52
Skribent: Magnus Ivarsson

Kontaktinformation

Tävlingsansvarig:
Ulrika Mullen


Kontakt: This is a mailto link
Anmälan: 

 

Våra fantastiska sponsorer:

 

 

 

BIRGITTAS ALOE

  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Loricks Smedja

   

norddesign