Hoppa till sidans innehåll

Resultat Hallandsloppet 2015


Resultatlista (uppdaterad)
Hallandsloppet 2015























Placering Startnr Namn Klubbnamn
Sluttid Difftid







Lilla Hallandsloppet 270 m










1 469 Greta Hellgren <Ingen Klubb>     0:57     0:00
2 451 Märta Böregård OK Gläntan
    1:10     0:13
3 470 Amy Mullen OK Gläntan
    1:13     0:16
4 468 JackTörning <Ingen Klubb>     1:14     0:17
5 464 Amanda Andersson OK Gläntan
    1:15     0:18
6 474 Alice Lindbäck Falkenbergs Allstars     1:16     0:19
7 462 Joel Martins Dalby
    1:22     0:25
8 450 Tora Unosson FOT
    1:23     0:26
9 454 Agnes Böregård OK Gläntan
    1:24     0:27
10 467 Wille Sylva Brämhult
    1:25     0:28
11 461 Alicia Lindgren Skararp
    1:28     0:31
12 459 Vincent Björk Ljungby
    1:29     0:32
13 463 Bertil Andersson Ok Gläntan
    1:30     0:33
14 457 Leo Larsson Falkenberg
    1:35     0:38
15 456 Ellen Johansson Falkenberg
    1:39     0:42
16 455 Elin Böregård OK Gläntan
    1:46     0:49
17 465 Karl-Evert Pernheden OK Gläntan
    1:47     0:50
18 453 Saga Nilsson Hund i Falkenberg     1:54     0:57
19 452 Sixten Böregård OK Gläntan
    1:55     0:58
20 458 Loke Karlsson GoIF Ginsten     1:58     1:01
21 460 Arvid Mårtensson Morup
    2:01     1:04
22 466 Gabriel Pernheden OK Gläntan
    3:19     2:22
23 473 Charlie Karlsson Vessigebro
    3:49     2:52
24 472 Algot Zachrisson Vessigebro
    3:50     2:53







P_8
850 m










1 391 Alvar Lange Mälarhöjdens Ik     3:24     0:00
2 390 Alexander Tychko <Ingen Klubb>     3:44     0:20
3 387 Viktor Karlsson Södra Vi IF
    3:51     0:27

389 Måns Martins <Ingen Klubb>     3:51     0:27
5 386 Robin Larsson Falkenberg
    3:57     0:33

388 Vessigebro Gymnastikförening <Ingen Klubb>     3:57     0:33
7 392 Leo Carlafors <Ingen Klubb>     4:01     0:37







F_8
850 m










1 367 Lea Thornberg Halmstad Frigymnaster     3:24     0:00
2 369 Olivia Lindgren Skararp
    3:59     0:35
3 370 Ebba Lindbäck Falkenbergs Allstars     4:01     0:37
4 368 Angelina Björk Ljungby
    4:20     0:56
5 366 Elsa Krantz Bohus IF Friidrott     4:21     0:57







P_10
1400 m










1 346 Arvid Sandeskär FBC Lerum
    5:30     0:00
2 347 Malve Lagerblad Falkenbergs IK     6:00     0:30
3 348 Rasmus Johansson Vessigebro
    6:05     0:35
4 349 Bertil Ivarsson Vinbergs IF
    6:42     1:12
5 350 Gustav Carrefors Vinbergs IF
    6:43     1:13







F_10
1400 m










1 327 Vilma Johansson Vessigebro Gymnastikförening     6:06     0:00
2 329 Ebba Hellgren <Ingen Klubb>     6:18     0:12
3 326 Emma Krantz Bohus IF Friidrott     6:57     0:51
4 328 Julie Sylvan Borås SK
    7:25     1:19







P_12
2000 m










1 306 Ludvig Lange Mälarhöjdens Ik     7:30     0:00
2 308 Adrian Jensen Apel 99
    7:46     0:16
3 307 William Emanuelsson Ullareds IK
    7:48     0:18







F_12
2000 m










1 292 Klara Larsson Örgryte Friidrott     7:53     0:00
2 291 Norna Lagerblad Falkenbergs IK     7:58     0:05







P_14
2000 m










1 266 Joel Schenström OK Gläntan
    7:24     0:00







F_14
2000 m










1 282 Amanda Larsson Falkenberg
   11:24     0:00







P_16
5700 m










1 258 Simion Tychko <Ingen Klubb>    25:24     0:00
2 246 Hannes Svensson Family Runners    31:34     6:10







F_16
5700 m










1 257 Freja Carlsson <Ingen Klubb>    55:02     0:00
2 256 Elin Carlsson <Ingen Klubb>    55:11     0:09







DM5_7
5700 m










1 220 Jennie Lindgren Skararp
   28:41     0:00
2 217 Anna-Karin Larsson Falkenberg
   30:25     1:44
3 218 Linda Björk Ljungby Lady Runners    30:40     1:59
4 219 Josefine Torstensson Ljungby Lady Runners    31:52     3:11
5 221 Emma Johansson Södra Vi IF
   32:12     3:31
6 216 Ann-Sofie Nilsson <Ingen Klubb>    35:34     6:53
7 224 Karen Ljungman Halmstad Garnison IF    36:12     7:31
8 222 Anette Lindroos Vessigebro
   57:44    29:03
9 223 Maria Jönsson Ätran
   57:45    29:04







HM5_7
5700 m










1 198 Johan Jonsson Falkenbergs Allstars    21:54     0:00
2 200 Roger Berggren <Ingen Klubb>    23:24     1:30
3 191 Andreas Engebrethsen Falkenbergs OK    23:32     1:38
4 202 Cristoffer Persson Livgardets IK
   24:15     2:21
5 192 Axel Lyckberg Proletären FF    24:34     2:40
6 190 Martin Krantz Bohus IF Friidrott    25:40     3:46
7 193 Henrik Davidsson Växjö Simsällskap    25:47     3:53
8 188 Joakim Larsson Falkenbergs OK    27:59     6:05
9 199 Milael Stensson Falkenberg
   28:14     6:20
10 186 Peter Hagström Falkenbergs OK    28:56     7:02
11 187 Peter Nilsson Falkenbergs OK    30:14     8:20
12 203 Jörgen Persson Boalt RR
   30:44     8:50
13 201 Fredrik Elmér <Ingen Klubb>    33:22    11:28
14 194 Peter Sörensen <Ingen Klubb>    36:07    14:13
15 189 Bo-Arne Ericsson <Ingen Klubb>    39:28    17:34
16 197 Lennart Werdelin <Ingen Klubb>    41:27    19:33
17 196 Göte Johansson Falkenbergs RR    45:54    24:00







DM10_5
10500 m










1 158 Viktoria Öhman <Ingen Klubb>    48:33     0:00
2 151 Catrine Gunnarsson Falkenbergs RR    49:17     0:44
3 150 Kristina Franzén Ok Nackhe
   49:26     0:53
4 144 Hanna Bråhn Burseryds IF
   50:17     1:44
5 157 Maria Elmér <Ingen Klubb>    50:41     2:08
6 141 Ann Svensson Falkenbergs RR    52:23     3:50
7 143 Hanna Unossson FOT
   52:50     4:17
8 146 Karin Lagerblad Falkenbergs RR    53:06     4:33
9 149 Emelie Jessen Winbo Falkenbergs RR    55:12     6:39
10 145 Ulrika Libäck Falkenberg
   55:51     7:18
11 152 Hanna Järphag Falkenbergs IK    56:19     7:46
12 154 Margaretha Karlsson <Ingen Klubb>    56:20     7:47
13 153 Ida Järphag <Ingen Klubb>    56:29     7:56
14 155 Cinna Svensson Ljungby Lady Runners    57:53     9:20
15 156 Malin Markebjer Granberg
 1:00:18    11:45
16 142 Ida Lönnkvist <Ingen Klubb>  1:01:37    13:04
17 148 Sinikka Kukkohovi <Ingen Klubb>  1:11:33    23:00







HM10_5
10500 m










1 105 Tobias Johansson Falkenbergs Allstars    38:03     0:00
2 116 Henrik Bengtsson Falkenbergs Allstars    38:51     0:48
3 115 Bo Torstensson Falkenbergs Allstars    40:04     2:01
4 120 Martin Svensson <Ingen Klubb>    41:27     3:24
5 79 Senad Bahonjic Falkenbergs RR    41:37     3:34
6 84 Joakim Nilsson Falkenbergs RR    42:48     4:45
7 112 Ola Axheden Falkenbergs RR    42:50     4:47
8 85 Morgan Persson Falkenbergs RR    44:36     6:33
9 74 Robin Hansson Burseryds IF
   45:21     7:18
10 118 Niclas Svensson Family Runners    45:24     7:21
11 77 Patrik Bergman GoIF Ginsten    45:26     7:23
12 89 Stefan Lagerblad LK Tuppgök
   46:21     8:18
13 90 Anders Gustafsson Proletären FF    46:36     8:33
14 94 Fredrik Johansson Tröingebergs Tennisklubb    46:46     8:43
15 122 Roger Pettersson Falkenbergs RR    46:53     8:50
16 110 Staffan Fredlund Lunds Orienteringsklubb    46:56     8:53
17 92 Robert Sandberg Training Academy    46:57     8:54
18 93 Johan Sundin Training Academy    47:13     9:10
19 80 Mats Nilsson Falkenbergs RR    47:19     9:16
20 98 Fredrik Fors Södra Näs LK    48:21    10:18
21 99 Janne Jacobsson OK Gläntan
   48:33    10:30
22 81 Magnus Svensson Stålboms Konditori    48:43    10:40
23 96 Håkan Johansson Årstad
   49:06    11:03
24 104 Håkan Franzén Ok Nackhe
   49:18    11:15
25 95 Patrik Åsälv Vinberg
   49:56    11:53
26 86 Magnus Karlsson Falkenbergspolisen    50:15    12:12
27 102 Christian Karlsson <Ingen Klubb>    50:26    12:23
28 75 Lars-Ivar Petersson Polisens Idrottsklubb    50:28    12:25
29 121 Richard Strandberg <Ingen Klubb>    51:10    13:07
30 97 Patrik Sylvan Brämhult
   51:19    13:16
31 78 Henrik Unosson FOT
   51:40    13:37
32 106 Rasmus Eklund Jönsson <Ingen Klubb>    51:53    13:50
33 103 Hans Lilja Ullared
   52:31    14:28
34 111 Mikael Toldbod Stoppa Våldet    52:51    14:48
35 113 Karl-Henrik Axelsson CFE Nordic AB    53:41    15:38
36 83 JM Bengt Larsson Falkenberg
   54:14    16:11
37 73 Stefan Carlsson <Ingen Klubb>    54:34    16:31
38 88 Kjell Möller FK Snapphanarna    55:13    17:10
39 117 Kjell Karlsson BK Viljan
   55:35    17:32
40 109 Arne Mårtensson Långås
   56:39    18:36
41 119 Mattias Vogel Dynamo Masthugget    57:08    19:05
42 114 Frank Guldfeldt <Ingen Klubb>    57:31    19:28
43 100 Anders Johansson Team Tvilling
   59:01    20:58
44 107 Benny Karlsson Falkenbergs RR    59:31    21:28
45 72 Kjell Harrysson Krogsereds IK  1:00:35    22:32
46 87 Carl-Gustaf Ivarsson FK Snapphanarna  1:03:51    25:48
47 101 Per Johansson Team Tvilling
 1:04:57    26:54
48 108 Erik Johansson <Ingen Klubb>  1:05:01    26:58
49 76 Håkan Nyman <Ingen Klubb>  1:07:25    29:22
50 123 Johan Berkö Anderstorps OK  1:15:46    37:43







D_ELIT
10500 m










1 66 Camilla Larsson Triathlon Väst    41:56     0:00
2 64 Anna Thornberg Simlångsdalens IF    46:06     4:10
3 61 Malin Karlsson Falcon Sports Club    46:31     4:35
4 63 Marie Brehmer Simlångsdalens IF    46:46     4:50
5 65 Maibrith Nilsson OK Gläntan
   46:48     4:52
6 62 Katja Bergstedt Leibe Solvikingarna    51:39     9:43







H_ELIT
10500 m










1 2 Samir Touam Lerum Friidrott    42:52     0:00
2 1 Henrik Landh Burseryds IF
   43:22     0:30







H_40
10500 m










1 17 Håkan Andersson Halmstad OK    36:58     0:00
2 23 Göran Bengtsson IK Trasten
   38:49     1:51
3 26 Lennart Bengtsson Falkenbergs OK    40:36     3:38
4 22 Pål Thornberg HFG/LEG
   42:30     5:32
5 24 Stefan Håkansson Halmstad OK    42:43     5:45
6 25 Thomas Lindgren Skararp
   44:17     7:19
7 16 Ulf Bengtsson Varbergs GIF Friidrott    46:05     9:07
8 20 Mikael Bergstedt Solvikingarna    46:51     9:53
9 21 Mattias Gustafsson Friskis & Svettis Göteborg    49:46    12:48
10 18 Mats Karlsson BK Viljan
   50:59    14:01







H_50
10500 m










1 31 Roland Bengtsson <Ingen Klubb>    58:46     0:00







H_60
10500 m










1 51 Dan Zachrisson <Ingen Klubb>    49:35     0:00
2 54 Kjell Persson Navåsen FK
   51:45     2:10
3 52 Roland Nilsson OK Lindena
   52:44     3:09
4 53 Ingemar Henriksson Solvikingarna  1:02:24    12:49
















OK Gläntan



Uppdaterad: 18 JUL 2015 19:57
Skribent: Magnus Ivarsson